Portfolio WCA

Tachyum

První univerzální procesor.

Investice do nových technologií má obrovský potenciál

Proto jsme se v roce 2021 rozhodli po důkladném zvážení všech přínosů a rizik investovat do slovenské společnosti Tachyum. 

Tachyum se aktuálně zaměřuje na vývoj umělé inteligence, telekomunikaci, soukromá cloudová řešení, datová centra, vysokovýkonné výpočty a další perspektivní oblasti výzkumu, vývoje a IT. 

 

Nová technologie válcuje klasické procesory i grafické čipy

Žhavou novinkou společnosti je Tachyum Prodigy – první univerzální procesor na světě. Tato umělá inteligence, rozsahem velmi podobná lidskému mozku, má potenciál posunout lidstvo do technologicky vyspělejší a zelenější éry. 

Strčí do kapsy klasické procesory, grafické čipy, ale i tensor jednotky od Google. A to vše až s 10x nižší spotřebou energií. Na Slovensku má být Tachyum Prodigyzákladem pro nejrychlejší superpočítač na světě. 

 

Zájem o novinku láme rekordy

Poptávka po novém čipu pro umělou inteligenci je obrovská. Uplatnění totiž najde téměř všude - od průmyslu přes IT, automotive až po výrobky denní potřeby pro koncové spotřebitele. Zájem dokonce projevila také armáda a tajné služby. Dalšími velkoodběrateli se do budoucna pravděpodobně stanou také vlády jednotlivých států. Se společností Tachyum aktuálně spolupracuje například americké ministerstvo energetiky.

 

Vývoj a výroba vyžaduje vysokou investici

Náklady na 1 čip jsou v řádu desítek dolarů. Prodejní cena se ovšem vyšplhá řádově na tisíce dolarů. Marže úspěšných firem se v tomto oboru pohybují okolo 60-70 %.

Zahájení samotné výroby vyžaduje vstupní investici ve výši vyšších stovek milionů. Dostat poté výrobek na trh stojí okolo 2 miliard korun. Do této nové technologie investovalo mnoho soukromých investorů včetně naší společnosti WCA Holding a.s. Tachyum získalo také půjčku od slovenské vlády.

Používáme cookies
Tato stránka používá cookies pro sledování návštěvnosti.